• Pogostan tauti...
  • Vasaralla sormeen...
  • Sieni-infektiot
  • Ruusu
  • Enterorokko aiheuttaa...
  • YLE Akuutti...
  • Ihon ja kynsien sienitauti...
  • Ihomelanooman Käypä hoito
  • Hirvikärpänen...

  • Etusivu


      ASTMAPIIPUT JA KÄSIVARSIEN IHON SURKASTUMINEN JA VERENPURKAUMAT

    Kortikoideja (kortisonin sukuisia aineita) sisältävät astmalääkkeet (astmapiiput) aiheuttavat yllättävän useille potilaille ns. systeemivaikutuksia, joiden ensimmäinen ilmenemä on yllättävä: käsivarsien ihon oheneminen, herkkä rikkoutuminen ja verenpurkautumat. Tällaisia haittoja saattaa ilmaantua jo alle 40-vuotiaille kortikoidi-astmapiippujen käyttäjille, kun ne kuuluvat "normaali-ilmiöihin" vasta elämän ehtoopuolella. Tämä on haitta, jota ei vieläkään riittävästi tiedosteta.

    Jos tällaista epäilee, kannattaa neuvotella lääkityksestä astmaa hoitavan lääkärin kanssa. Nykyisin on monia vaihtoehtoja astman hallintaan.

    Aiheesta on v. 2000 kirjoitettu (tri P Autio) Lääkelaitoksen TABU-lehdessä.





     

    S-posti: raimos(at)iki.fi